Koziołek Matołek w Rzymie

W tegorocznym, czwartym już cyklu imprez promujących polską kulturę we Włoszech o nazwie "Corso Polonia", organizowanym przez Instytut Polski w Rzymie, znalazło się coś także dla naszych milusińskich.

22 i 23 października rzymskie Muzeum Dzieci "Explora" gościło folklorystyczny zespół dziecięcy z Rabki "Majeranki". Polskie dzieci w pięknych, kolorowych góralskich strojach bardzo się podobały w Rzymie.  Maluchy przybyłe na imprezę, a były wśród nich nie tylko dzieci włoskie, ale także dzieci polonijne,  uczyły się wspólnie piosenki "Koziołek Matołek - Capretto Scemetto"  Jacka Cygana. Obecny był sam autor, a jego optymizm udzielił się wszystkim uczestnikom: małym i dużym. Polskie mamy chętnie pomagały w śpiewaniu i zachęcały dzieci do wspólnej zabawy.

Okazją do tego niezwykłego spotkania stała się publikacja książki o przygodach Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, w tłumaczeniu na włoski Moniki Woźniak. Nosi ona tytuł "Le avventure del Capretto Scemetto" i wydało ją rzymskie wydawnictwo "La Nuova Frontiera".

Podczas imprezy dzieci miały okazję nie tylko śpiewać i tańczyć, ale i rysować wspólnie ze Stasysem Eidrigeviciusem, znanym artystą litewskim od wielu lat mieszkającym w Polsce. Zaprosił on dzieci do wymyślania historii z motywem długiego nosa. Dzieci kolorowały też okolicznościowe koszulki z Koziołkiem Matołkiem.

Agnieszka Bladowska - Metropoli - La Repubblica
www.polacco.it